Jak ušetřit teplo (nejen) během Vánoc? 4 rady odborníků, které pomohou

Date:

Vánoční svátky jsou jedním z vrcholem topné sezóny. Během Štědrého dne se v domácnostech spotřebuje až o 93 % teplé vody více než v běžný pracovní den nebo v sobotu a rovněž roste i spotřeba tepla. Ta je vyšší o sedm procent, uvedl ve čtvrtek Slovenský svaz výrobců tepla (SZVT).

Jednotlivé místnosti vytápějte podle účelu a potřeby. Zimní období je pro spotřebu tepla náročné.
Podle odborníků však domácnosti mají možnosti, jak na výdajích za teplo ušetřit. Jaké to jsou? Podívejte se na ně s námi.

  1. Používejte ventily a regulujte

Jednotlivé místnosti vytápějte podle účelu a potřeby. V kuchyni můžete využívat vznikající teplo z domácích spotřebičů při pečení a vaření. Pokud je kuchyň spojena s obývacím pokojem, v době pečení klidně topná tělesa v obývací místnosti stáhněte na menší výhřevnost. Pozor však na úplné vypínání topení – to neřadí profesionálové ani tehdy, pokud se v bytě nezdržujete nebo na svátky odcestujete na několik dní – vytopit místnost po každodenním odstavení topení na normální teplotu je mnohem nákladnější.

  1. Větrejte s rozumem

Uspořit se dá i správným větráním. To by mělo krátké a intenzivní, nejlépe nárazově od tří do pěti minut. V zimě větrejte ráno, případně i večer před spaním. Během dne větrat nemusíte, pokud to není nutné – například s ohledem na vaření nebo pachy v kuchyni.

  1. Prevence funguje iv případě topení
Piggy bank sitting on the heater / thermostat

Platí to téměř všude – připraveným štěstí přeje. Máte-li doma správně utěsněná okna, vstupní či balkonové dveře, snižujete tak úbytky tepla těmito cestami. Před každou zimou byste měli jednotlivá okna a dveře zkontrolovat. Utěsnit je, nejde-li o hlubší závadu, však můžete i sami. U plastových oken například stačí po vzoru profesionála podetahovat jednotlivé šrouby.

  1. Pomoz si sám, i topení ti pomůže…

Ano, pokud například během slunečného (zimního) dne necháte okna bez závěsů či žaluzií, přidáte si v interiéru stupeň či dva navíc. Dávejte také pozor na to, abyste topná tělesa nezakrývala například závěsy, případně nábytkem. To způsobuje velké úbytky tepla a je rozumnější zejména v zimním období nechat proudit teplo z radiátorů přímo do interiéru.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Školka v mobilu je revoluční aplikací, která promění řízení mateřských škol

Máte přehled o nejnovějších aplikacích, jež se týkají mateřských...

Čím vytvořit doma tu správnou vánoční atmosféru, abyste se cítili svátečně?

Také se těšíte na Vánoce, které se kvapem blíží?...

Porovnání parametrů FrootVPN versus Zenmate: Která je lepší?

Která VPN nabízí více, FrootVPN, nebo se spíše vyplatí...

Amulety pro štěstí

Abyste k sobě přitáhli štěstí, pořiďte si amulet na...